Niezbędnik kariery

Jak założyć firmę? Etapy otwierania działalności - Poradnik GoWork.pl

29.03.2023

Autor: Anna Bogusz

Źródło: https://www.gowork.pl/poradnik/4/kariera/zakladanie-firmy-jak-to-zrobic-poradnik-krok-po-kroku/

Otworzenie własnej działalności gospodarczej to marzenie wielu pracowników. Jednak zanim zaczniesz zastanawiać się, jak założyć firmę, przemyśl, czy samodzielne prowadzenie biznesu jest dla Ciebie. Znalezienie niszy i wspaniałego pomysłu to oczywiście świetny początek, jednak własna firma oznacza wiele wyrzeczeń, pewne ryzyko i konieczność poświęcenia ogromnej ilości czasu. Z drugiej strony, zakładanie firmy rodzi szanse na realizowanie marzeń, duże zarobki i układanie miesięcznego grafiku wedle własnych potrzeb.

Jak założyć firmę? Zacznij od wybrania formy działalności

Jeśli masz już pomysł i jesteś w stanie zaprojektować plan biznesowy prowadzenia działalności, wybierz najbardziej odpowiadającą formę prawną. Zakładanie firmy należy zacząć od wyboru formy prawnej firmy, która ma wpływ na koszty prowadzenia działalności gospodarczej, koszty założenia firmy, czas oczekiwania na zarejestrowanie, wysokość opodatkowania, składki ZUS, a także odpowiedzialność za zobowiązania. Formy prowadzenia, którymi należy się zainteresować to:

quality-g035288b27_1920.png jednoosobowa działalność gospodarcza
quality-g035288b27_1920.png spółka cywilna
quality-g035288b27_1920.png spółka prawa handlowego
quality-g035288b27_1920.png spółki jawne
quality-g035288b27_1920.png spółki partnerskie
quality-g035288b27_1920.png spółka komandytowa
quality-g035288b27_1920.png spółki komandytowo-akcyjne
quality-g035288b27_1920.png spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
quality-g035288b27_1920.png spółka akcyjna

Jak wygląda założenie firmy krok po kroku?

Przede wszystkim zastanów się, która forma prawna będzie najbardziej odpowiednia w Twoim przypadku. Zanim podejmiesz decyzję o założeniu działalności gospodarczej, postaraj się obliczyć, czy na tym etapie warto zacząć od metody małych kroków i czy jednoosobowa działalność gospodarcza nie jest wystarczającą formą prawną.

Postawienie na odpowiednią formę opodatkowania i rodzaj działalności, powinny stanowić nierozłączny element finansowej części planu biznesowego.

Zakładanie firmy – wybór opodatkowania

Zakładanie firmy w Polsce oznacza, że od uzyskanego dochodu musisz odprowadzić odpowiedni podatek. Zanim zaczniesz myśleć o zakładaniu firmy lub sposobie reklamowania swoich produktów – ustal najkorzystniejszy dla Ciebie podatek dochodowy, który będzie odpowiadał wybranej wcześniej formie prawnej.

Zakładanie firmy to szereg prawnych zobowiązań, a jednym z podstawowych jest rozliczanie swoich dochodów w danym roku podatkowym i składanie deklaracji w urzędzie skarbowym. Jakie formy opodatkowania są dostępne?

quality-g035288b27_1920.png PIT, czyli podatek dochodowy od osób fizycznych – dla jednoosobowych działalności gospodarczych (rozliczanie na zasadach skali podatkowej), spółek cywilnych oraz spółek osobowych. Istnieją dwa progi podatkowe wynoszące 17% lub 32% w zależności od osiągniętego dochodu, a także podatek liniowy w wysokości 19%.

quality-g035288b27_1920.png CIT, czyli podatek dochodowy od osób prawnych – na tych zasadach rozliczają się osoby prawne oraz niektóre jednostki bez osobowości prawnej.

quality-g035288b27_1920.png RPE, czyli ryczałt od przychodów ewidencjonowanych – rozliczenie dla osób fizycznych i niektórych spółek osobowych.

quality-g035288b27_1920.png Karta podatkowa – sposób przeznaczony dla ludzi prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą lub wspólników spółek cywilnych.

Konieczność ustalenia formy prawnej i rodzaju podatku dochodowego pozwoli Ci obliczyć koszty, które zawsze będzie ponosiła Twoja firma. Zakładanie działalności nie może obyć się bez bilansu potencjalnych przychodów i rozchodów. Co, jeśli udało Ci się wybrać formę prawną i wiesz, na jakiej zasadzie możesz rozliczyć dochód? Pora wybrać kod PKD, czyli określić rodzaj wykonywanych usług.

Jak założyć firmę? Wybierz kod PKD

W odpowiedzi na pytanie “jak założyć własną firmę?” nie może zabraknąć informacji o Polskiej Kwalifikacji Działalności Gospodarczej. PKD to szczególny zbiór rodzajów działalności gospodarczej, który znacznie ułatwia prowadzenie statystyk, ewidencji, rachunkowości i państwowych systemów administracji publicznej. Wybór kodu PKD ma duże znaczenie, ponieważ jako przedsiębiorca – nie możesz wystawić faktury z tytułu działalności, której nie deklarujesz kodem PKD.

Zakładanie własnej firmy wiąże się z wyborem jednego głównego kodu spośród ok. 400 dostępnych PKD. Podczas wypełniania formularza CEIDG, należy wyznaczyć dominujący rodzaj działalności, który można uzupełnić innymi kodami z listy.

Założenie działalności gospodarczej w formie spółki – wpis do KRS

Zakładanie działalności gospodarczej przebiega inaczej, gdy jest to jednoosobowa działalność gospodarcza albo jedna ze spółek prawa handlowego. W przypadku spółki właściwym rejestrem jest KRS (Krajowy Rejestr Sądowy). Wpisów do KRS dokonuje się na wniosek podmiotu uprawnionego, czyli np. prezesa lub członków zarządu.

Założenie działalności gospodarczej w KRS wymaga od osoby uprawnionej wypełnienia urzędowego formularza, który został udostępniony w systemie teleinformatycznym Ministerstwa Sprawiedliwości.

Wniosek o wpis spółki do KRS wymaga dołączenia niezbędnych dokumentów. W tym przypadku konieczne będzie posiadanie podpisu elektronicznego lub potwierdzenie za pomocą platformy ePUAP. Warto wiedzieć, że procedura zakładania działalności gospodarczej w KRS wiąże się z dodatkowymi opłatami.

Ile zapłacisz za rejestrację firmy w KRS?

Aby uzyskać wpis, należy przekazać 500 złotych za dokonanie wpisu, a także 100 złotych za opublikowanie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Wpłacenie środków podczas składania wniosku o założenie działalności gospodarczej jest szczególnie ważne, ponieważ bez tego jej prowadzenie nie będzie legalne.

Jak założyć firmę przez internet? Złóż wniosek CEIDG bez wychodzenia z domu

Wielu przyszłych przedsiębiorców zastanawia się, jak założyć firmę przez internet. Żyjemy w dobie postępującej cyfryzacji. Dzięki temu wiele rzeczy można załatwić bez wychodzenia z domu. Nie inaczej jest w przypadku zakładania małej działalności gospodarczej. Nie ważne, czy to firma w największym mieście, czy mały biznes na wsi. Pomysły na interes marzeń nie są ograniczone Twoją lokalizacją, ponieważ zarówno prowadzenie firmy, księgowość, jak i założenie działalności – są możliwe online. Jak się za to zabrać?

Zakładanie firmy przez internet będzie wymagało od Ciebie złożenia wniosku o wpis do CEIDG (Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej). Możesz tego dokonać, logując się na stronie biznes.gov.pl za pomocą Profilu Zaufanego. Zakładanie firmy online jest możliwe także na stronach internetowych niektórych banków – wystarczy sprawdzić, czy Twoja bankowość zapewnia taką opcję.

Założenie firmy przez internet? Możesz zdać się na bank

Początkowy etap zakładania firmy przez internet można sobie nieco uprościć. Coraz więcej banków ma w swojej ofercie zakładanie działalności gospodarczej. Wystarczy zalogować się na swoje konto bankowe lub zadzwonić na infolinię.

Jeżeli Twój podmiot finansowy oferuje taką usługę, możesz wybrać odpowiednią zakładkę na stronie internetowej i wypełnić formularz zgodnie ze wskazówkami. Po wykonaniu wszelkich czynności otrzymasz informację zwrotną wraz ze statusem wypełnionego wniosku.

Działalność gospodarcza – jak założyć ją w sposób tradycyjny?

Oczywiście, jeśli zakładanie firmy przez internet budzi Twoje wątpliwości – możesz tego dokonać w sposób tradycyjny w urzędzie miasta, udać się do urzędu gminy lub wysłać dokumenty pocztą. Jakie dane warto przygotować?

quality-g035288b27_1920.png Imię, nazwisko, imiona rodziców, datę i miejsce urodzenia
quality-g035288b27_1920.png rodzaj, serię i numer dokumentu tożsamości
quality-g035288b27_1920.png PESEL, jeśli masz obywatelstwo polskie lub został ci nadany
quality-g035288b27_1920.png wszystkie posiadane obywatelstwa
quality-g035288b27_1920.png numer NIP i REGON jeśli zostały nadane
quality-g035288b27_1920.png adres zamieszkania oraz inne adresy związane z zakładaną działalnością gospodarczą
quality-g035288b27_1920.png nazwę zakładanej działalności gospodarczej – musi zawierać twoje imię i nazwisko
quality-g035288b27_1920.png skrócona nazwa firmy
quality-g035288b27_1920.png kody PKD
quality-g035288b27_1920.png liczbę pracowników, których planujesz zatrudnić
quality-g035288b27_1920.png datę rozpoczęcia działalności
quality-g035288b27_1920.png informacje o ubezpieczeniu w ZUS, KRUS lub za granicą
quality-g035288b27_1920.png dane urzędu skarbowego właściwego ze względu na miejsce twojego zamieszkania

Jak założyć własną firmę? Zadbaj o księgowość

Jeśli zamierzasz otworzyć własny interes, nie możesz zapomnieć o wydatkach, z jakimi wiąże się zakładanie firmy. Koszty to nie tylko cena rejestracji, podatki i transport produktu. Każdy świeżo upieczony przedsiębiorca wybiera sposób prowadzenia dokumentacji finansowej. Zbiór dokumentów musi zawierać wszystkie informacje o przychodach, kosztach, wynagrodzeniu pracowników, rozliczeniach podatków i transakcjach.

Zakładanie firmy krok po kroku może doprowadzić do dylematu związanego z księgowością. Czy lepiej zająć się tym samodzielnie? Może warto zainteresować się zatrudnieniem księgowego? Co z popularnymi biurami księgowości online?

Jeżeli nie masz obszernej wiedzy z obszaru księgowości – zrezygnuj z pomysłu samodzielnego prowadzenia dokumentacji. W ten sposób stracisz dziesiątki cennych godzin i narazisz się na ryzyko popełnienia błędów, które mogą Cię słono kosztować. W tym przypadku najbardziej popularna jest księgowość online, czyli internetowe biuro księgowości, które zajmie się Twoją dokumentacją finansową.

Dalsze etapy zakładania firmy – czas na ZUS lub KRUS

Założenie działalności gospodarczej w CEIDG to nie wszystko. Świeżo upieczony przedsiębiorca musi zadbać o resztę formalności. W ciągu 7 dni od dnia rozpoczęcia działalności gospodarczej przedsiębiorca musi zgłosić się do obowiązkowego programu ubezpieczeń społecznych w ZUS. Aby dokonać zgłoszenia, musisz wypełnić jeden z wybranych formularzy (ZUA, ZZA, ZCNA). Sytuacja wygląda nieco inaczej, gdy przedsiębiorca zapisujący się do systemu ubezpieczeń jest rolnikiem.

Rolnik, czyli pełnoletnia osoba fizyczna, która na własny rachunek prowadzi działalność rolniczą – nie rejestruje się w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, a w KRUS. Pod takie ubezpieczenia podlegają rolnicy, ich pomocnicy, a także współpracujący z nimi domownicy. Wniosek o wpisanie do KRUS można złożyć podczas rejestrowania działalności, wypełniając formularz KRUS UD-2.
Mały ZUS dla nowych firm – kogo obejmuje ulga?

Pierwsze dni prowadzenia działalności gospodarczej wiążą się ze złożeniem wniosku o poddanie się ubezpieczeniom społecznym. Na szczęście istnieją pewne mechanizmy, które obniżą koszty odprowadzania składek.

Mały ZUS to specjalna preferencyjna stawka dla osób, które dopiero założyły swoją działalność gospodarcza. Tacy przedsiębiorcy mogą odprowadzać zmniejszone składki ZUS przez łączny okres 24 miesięcy.

Zwolnienie z ZUS dla nowych firm, czyli ulga na start

Kolejnym ułatwieniem dla nowych przedsiębiorców jest tzw. “ulga na start”. Prowadzenie działalności gospodarczej może być tańsze przez pierwsze 6 miesięcy, ze względu na zwolnienie z konieczności zapłaty składki emerytalnej, rentowej, wypadkowej i chorobowej.

Warto wiedzieć, że po 6 miesiącach “ulgi na start” można złożyć wniosek o 24-miesięczny “mały ZUS” dla nowych firm. Dzięki temu koszty prowadzenia działalności będą niższe przez pierwsze 30 miesięcy od chwili jej otwarcia.

Zakładanie firmy krok po kroku – załóż konto bankowe i stwórz pieczątkę

Każdy, kto zakłada działalność gospodarczą, powinien pamiętać o ustaleniu konta bankowego i stworzeniu nowej pieczątki. Posiadanie firmowego rachunku bankowego to dobry sposób na rozdzielenie wydatków prywatnych od zawodowych, a pieczątka ułatwi Ci podpisywanie wielu dokumentów, których nie da się uniknąć w trakcie prowadzenia działalności gospodarczej.

Zakładanie firmy w Polsce to trudna i wymagająca przemyślenia decyzja. Aby mieć pewność, że interes będzie działał w legalny sposób, zainteresuj się wszelkimi wymogami prawnymi, stwórz przemyślany i spójny plan biznesowy oraz wybierz najbardziej atrakcyjną formę prowadzenia firmy. Im więcej godzin poświęcisz etapowi planowania, tym większa szansa na odniesienie sukcesu i szybkie ustabilizowanie sytuacji finansowej.

Ile trwa założenie działalności gospodarczej w Polsce?

Odpowiedź na wyżej postawione pytanie nie może być jednoznaczna. Wiele zależy od rodzaju działalności gospodarczej i formy składania dokumentów. Założenie działalności gospodarczej przez CEIDG może zająć zaledwie jedną dobę. Jeżeli przyszły przedsiębiorca posiada Profil Zaufany, może bez problemów założyć jednoosobową działalność bez wychodzenia z domu.

Nieco gorzej wygląda sytuacja spółki wymagającej uzyskania wpisu w KRS. Zarejestrowanie w Krajowym Rejestrze Sądowym wymaga rozpatrzenia wniosku przedsiębiorcy przez odpowiedni sąd. To dlatego czas oczekiwania może wynosić nawet kilka tygodni.

flagi.png

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "Uczelnia dostępna dla wszystkich, numer POWR 03.0500-00-A050/20

O projekcie

Ta strona używa plików cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień w przeglądarce oraz o naszej polityce prywatności. 

Czytaj więcej